Kolik stojí „šampaňské“?

Champagne? Začnu zprostředka, anebo skoro od konce!

Odpovídám tímto příspěvkem a reaguji na časté dotazy a přání typu „Přivez mi nějaké levné šampaňské z toho duty-free!“

Levné Champagne totiž neexistuje a než si k tomu povíme něco dál, čísla promluví jasně.

Níže jsou uvedeny ceny některých vybraných Champagne lahví v Duty-free zoně na letišti ve Frankfurtu v měsíci říjnu 2012. Pravidelně tudy chudím do práce, tak si všímám… Ceny jsou bez daně (která se v duty-free neplatí), konečné a ještě o něco nižší než v běžné maloobchodní síti. Podívejte se sami, kolik taková lahev opravdového Champagne stojí… (E = 1Euro a při průměrném kurzu na podzim 2012 zhruba 1Euro=25Kč). Promluví čísla:

 • Armand de Brignac 249E
 • Krug 74E
 • Louis Roederer Cristal Brut Rosé 395E
 • Louis Roederer Cristal Brut 169E
 • Moet & Chandon Dom Pérignon Vintage 2003 135E
 • Moet & Chandon Dom Pérignon Vintage 2000 (Millésime) Rosé 265E
 • Moet & Chandon Vintage 2004 Brut 52E
 • Moet & Chandon Nectar Impérial 39.9E
 • Moet & Chandon Rosé Impérial 40.9E
 • Moet & Chandon Impérial 34.5E
 • Piper-Heidsieck Brut 24.5E
 • Piper-Heidsieck Rosé 33.9E
 • Taittinger Comtes de Champagne Vintage 2004 Rosé 143E
 • Taittinger Comtes de Champagne Vintage 2000 Blanc de Blancs 120E
 • Veuve Clicquot Ponsardin Vintage 2004 Reserve 57E
 • Veuve Clicquot Vintage 2004 La Grande Dame Brut 99E

Vidíte tady nějaké vyloženě levné víno? Já tedy ne… 🙂 Navíc v tomto výčtu naleznete některá „obyčejnější“ (a pěkná) neročníková vína v cenách okolo 30E za lahev, ale také speciality, vína ročníková a velká (větší) jména, jako proslulý Dom Pérignon anebo Cristal. Vězte dále, že ve výčtu nejsou, protože na běžný prodej jsou opravdu dosti drahá, mnohem dražší speciality typu Krug Clos d’Ambonnay (prodává se v CZ v cenách okolo 40tis. za lahev).

Zkrátka, vyloženě levná, nebo dokonce velmi levná šampaňská vína nenaleznete, protože neexistují, je to dáno jedinečně výsostnou pozicí Champagne ve světě vína, je to dáno relativně přísnými regulemi, z nichž ta o původu hroznů  a vinic – na velmi omezeném a regulovaném prostoru, je ta nejzásadnější…

Absolutně, pokud vaším předchozím benchmarkem jsou například dnešní moravská vína v cenách okolo 200-250Kč za lahev, nebo základní francouzská v cenách 10-15E, absolutně levná Champagne nenaleznete, rozhodně ne v této cenové hranici. Ano, můžeme se případně bavit o vínech vyrobených stejnou metodu a případně i chutných italských či španělských odvozeninách, nebudou to ale pravá Champagne, o kterých je tu řeč. A nikdy, zatím nikdy, nedosáhnou stejného a stejně výsostného zážitku a požitku…

Několik osvětlujících komentářů (připomínám, že nyní se soustřeďujeme pouze na ceny a že tento příspěvek nemá za cíl osvětlit úvod či pojmy okolo Champagne):

Neročníková champagne jsou taková vína, při jejichž výrobě se míchají hrozny, resp. vína pro tento účel vyrobená a uskladněná v různých letech. To se provádí pro zachování konzistentně působícího a pro ten který dům charakteristického výsledku a dojmu. V obchodě je poznáte tak, že na etiketě NENÍ uveden ročník sklizně nebo výroby.

Větší část produkce Champagne jsou tato neročníková vína. Neročníková vína jsou většinou levnější než vína ročníková.

Ročníkové Champagne znamená víno vyrobené víno vyrobené pouze z hroznů ze sklizně v jednom roce. Ročníková vína ze stejných domů a ze stejných vinic mívají různé charakteristické projevy dané mj. podnebím a počasím toho kterého roku.

Platí, že ročníková vína jsou dražší nebo dokonce o dost dražší než vína neročníková. Tato vína (kromě ceny) poznáte jednoduše – na etiketě je uveden letopočet.

Platí také ale, že mezi nejdražšími víny ze  Champagne naleznete ročníková, ale i neročníková, viz například proslulý Cristal od Louis Roderera, anebo Armand de Brignac (zajímavost – od Cristalu přešli černí rapeři-bilionáři po drobném incidentu, kdy ve videoklipu bylo jejich drahé víno vyléváno na stůl a podlahu a výrobci se to nelíbilo, právě ke značce Armand de Brignac, ale to už je taky nějaký pátek; co zrovna pije Jay Z s Beyoncé dnes, se mne neptejte a čtěte tabloidy).

Platí, že čím slovutnější značka a jméno (jako v každém jiném oboru) a čím více limitována produkce (málo lahví z malé vinice), tím vyšší cena…

Platí, že růžová Champagne (rosé) jsou dražší nebo o dost dražší než nerůžová. (Proč tomu tak je – to už bychom se dostali do podrobnějšího výkladu o odrůdách a složeních a to až příště, dnes pouze „za kolik“…)

Jako všude platí – dobré a kvalitní věci nejsou levné, ty nejlepší – kam některá Champagne lze zařadit – už vůbec ne…

Takto tedy toto bylo jenom na popíchnutí a informace k cenám, vím, že některým z vás se výše uvedené referenční benchmarky hodí…

O Champagne, jako vínu vín, příště a později…

Na zdraví!

PS Kdy naposledy jste pili pravé Champagne? Které to bylo? Které Champagne je vaše oblíbené? A jaké nejdražší Champagne jste pili?

PS Kde dobře koupit Champagne v Čechách? Překvapivě snadné je nalézt slušný obchod s širokou nabídkou a nepřehnanými cenami: http://www.champagne.cz , jinou variantou se jeví být http://www.champagneshop.cz . Kde nakupujete Champagne v Čechách vy? Asi se udělám nějaké detailní srovnání, abych si i sám zjistil, teď když už jsem bublinám také propadl, zdá se mi vůbec vyplatí se s těmi jednotlivými lahvemi letadlem tahat…

2 komentáře: „Kolik stojí „šampaňské“?

 1. No ty provokuješ, poslední dva týdny vymejšlím, odkud budou příští Komunitní Bedýnky a Champagne mě taky napadla. Tak jsem napsal pár náhodně vybraným neznámým malým výrobcům a ceny ze sklepa byly od 15 EUR :o) Ono je to možná s bublinkama jako s Burgundama – je Burgundsko patricijské a Burgundsko selské, plebejské. Mě vždycky bavili ti sedláci, když jsem večer zazvonil a přišel mi otevřít chlapík v holinkách a flanelový košili a když mi podal ruku, měl na ni ještě hlínu z vinice. A pak mi dával koštovat báječný červený Premier Cru za dvanáct EUR, hned jsem ho koupil do Komunitních Bedýnek :o))) A samozřejmě je rozdíl, jestli to někdo kupuje v (malo-)obchodě nebo u výrobce. Já se snažím dostat se až k výrobci a často to pak dostanu za nižší cenu… uvidíme, mě ty bublinky zas až tolik nebaví, ale udělat před vánocema bedýnku Champagne vypadá jako dobrej nápad :o)))

 2. No já si sedláky a plebejce zrovna v Champagne moc představit nedokážu… i když je pravda, že nějací malí například na Strasbourgském salonu vín byli. Akorát, že od nich mi nic nechutnalo… Bedýnka bublin ze Champagne je samozřejmě výborná idea, ale jak to uděláš? Nebo už máš nachutnáno? Nebo si necháš poslat vzorky? Hele kdyby náhodou jsi chtěl vyrážet na 2 denní výlet nebo tak, dej vědět… !

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s