Pravidelný únorový Strasbourg – verze 2012

Letošní výlet na tradiční únorový Strasbourg, aka svátek vína v malé alsaské metropoli, se opět povedl. Pro nezasvěcené – jedná se o salon vín, tj. výstavu vinařů a jejich produkce, přičemž zastoupeny jsou všechny francouzské oblasti, a vinaři jsou to zejména malí a menší („nezávislí“), zastoupeno na této výstavě jich je několik set, z čehož vyplývá množství několika tisíc vzorků k ochutnávkám a zkoumání. Akce trvá 4 dny a koná se každý únor ve Strasbourgu (a v jiných pravidelných termínech v jiných francouzských metropolích). Nezasvěcení mohou využít odkazy na konci tohoto článku na moje dřívejší zápisky z předchozích let.

Jdeme na to!Letošní Strasbourg se konal v termínu 17 až 20 února 2012. Tím, že jsem svoje papírky a letáčky vytahal z kapes a z tašky teprve po měsíci, dojmy už trochu blednou, ale ono není mnoho o čem co psát. Zkrátka jako obvykle: Množství malých, tzv. nezávislých, vinařů a prezentace a degustace jejich produkce. Člověk tak na jednom místě během několika dnů má šanci ochutnávat celou Francii anebo ty oblasti, které si vybere. A to je konec konců i můj doporučený postup, jít do akce připraven a se stanoveným záměrem nebo dokonce cíly a nelítat splašeně z místa na místo (jakkoliv v menší míře a od určitého momentu je i tato metoda vhodným a nenáročným doplňkem jinak systematického přístupu).

A jak mi to jde? Francouzskými víny se propíjím nějaké 3-4 roky, a přicházím jim na chuť a počínám se v nich (snad) i mírně orientovat. Minimálně začínám tušit jak mohou chutnat ryzlinky z Alsaska, jak pinoty z Burgundska, jak burgundská elegantní bílá, jako (víceméně nevzrušující) červená z Bordeaux (už slyším kritiky a dobře, drahá cru spíše nepiju), a především, jak červená vína z údolí řeky Rhône. Rozpoznávám už i v chuti vína, v Bordeaux, kde je víc Merlotu a které sedí na Cabernet Sauvignonu, v Rhône – která z vín jsou více Grenache a kde je zas více Syrahu. Vím už také, že víno z jižní Rhony chutná jinak než ze severu údolí. Umím už si vyhledat i pěkné Sauvignony ze Sancerre i z Pouilly-Fumé… Je to zábava! A nic to není!

Krásný obor, který tříbí a trénuje smysly, mozek, paměť, a zároveň přináší požitek a potěšení! Znáte něco lepšího?

Strasbourg Strasbourg

Tradiční a také pravidelná pochoutka - čerstvé ústřice Všechno dobré!

Co jsem shledal letos a co se mi nejvíce líbilo?

Shledání

 • Zjištění číslo 1 – zjištění nijak převratné a spíše „stating the obvious“ – stejné víno od stejného producenta v novém ročníku, nebo spíše jen v jiném ročníku – nemusí být tak stejně dobré jako předchozí zážitek v paměti – vícekráte potvrzeno. Nu, je to jasné, jiný ročník, jiné podmínky, jiné počasí atd. Na straně druhé, nejsou ty zjištěné rozdíly tak zásadní, a přeci jenom se mi zdá, že na rozdíl od domácích, alespoň těch pár francouzů, co už pár sezon sleduji, určitou kontinuitu kvality zachovává a tj. i kontinuitu zážitku. Tj. není to tak, že by stejné víno stejného vinaře bylo v ročníku X vynikající a v ročníku Y podprůměrné, ale spíše vynikající versus dosti dobré, a to je celý předmět mojí „stížnosti“! 🙂
 • Zjištění číslo 2 – Nebát se trochu experimentovat a jakkoliv také spíše raději se držím věky prověřeného – v bordeaux červené a v alsasku ryzlink, tj. bílé – vinaři mohou i velmi příjemně překvapit – a tak jsem chutnal a vychutnával skvělý pinot noir z Alsaska (a dovezl si pár lahví) anebo dosti dobrá bílá ze Châteauneuf-du-Pape.

Co se mi líbilo

 • Jako obvykle se mi líbí osobní setkání s vinaři, všichni tu prezentují sami sebe a ve většině případů to znamená také svoji rodinu, často celou přítomnou, jsou to každoroční milá a hřejivá setkání se starými známými… A někteří mne vítají a krom třeba i nevelkého nákupu obdarovávají … (A slyšel jsem také vícekráte něco o „ambasadorovi“ pro Česko a díky za všechny ty nové Čechy, co jsem k nim poslal 🙂 … dosti ale chvály)
 • Jako obvykle se mi líbí francouzština a někdy více někdy méně neohrabaná konverzace, vše bez stresu a ve zdvořilosti a přátelském tónu, který (chci věřit) je nehraný a pramení z kulturního dědictví, které my můžeme jen závidět…
 • Jako obvykle krom množství pěkných vín, se mi líbílo pochutnávání si na francouzských pochoutkách a to především chlebu a bagetách z nebe, a sýrech, šunkách, paštikách a jatýrkách, a také na čerstvých ústřicích doplněných nezbytnou sklenkou bílého.
 • V neposlední řadě, jako obvykle se mi líbí i Strasbourg samotný a jeho historické centrum a večerní procházky úzkými malebnými uličkami, stejně jako atmosféra v oblíbené alsaské hospodě a nášup v podobě tartes flambéés, tj. francouzských slaných placek (můžete zkusit i doma!). Hotel se tentokráte také povedl.

Vína

 • Jako obvykle jsem pochodil a dobře si vybral ve svých oblíbených vinařských domech, které pořád dokola doporučuji i všem ostatním (nekompletní výčet) – F. Beck-Hartweg, d. l’Oriel, d. Grangeneuve, d. Ch. Allexant et Fills, d.Rigot, d.Olivier, d. Cordoliani
 • a přidal i nové úlovky z nově objevených domů a to zejména ze d.Rois-Mages, d.Petit-Barbaras, Clos Signadore (nekompletní výčet)
 • Ne náhodou jsou stejné názvy vinařství napsány i na hromadě krabic a i na lahvích, které jsem si z Francie přivezl a které v následujícím období budu v klidu a pohodě vychutnávat a více studovat. (PS doufám, že ne sám!)
 • Jako každý rok, mj. jsem hledal nějakou skvělou lahev bez ohledu na cenu – a absolutně nekrásnější vzorek celé výstavy a nákup v podobě alespoň jedné (na moje standardy dosti drahé) lahve vína je nový úlovek z mojí oblíbené Korsiky – Clos Signadore ročník 2008 v ceně 36 Eur za lahev. Po tři dny za sebou jsem si vždycky líznul a ujistil, že je to to pravé, a těším, až si při nějaké zvláštní příležitosti tuhle lahev doma otevřu.
 • Ten nejcennější výstup pro vás – přehled vybraného výčtu zkoumaných vzorků včetně hodnocení toho, jak hodně, či méně mi chutnal a líbil se. ZDE! 

Obrázky

Domaine de l'Oriel - vína a terroir Domaine de l'Oriel - Claude Weinzorn s manželkou

Domaine Grangeneuve - vína Domaine Grangeneuve - manželé Bourovi¨

Odjezd...

Přátelé Francie a pěkného vína – na zdraví!

… … …

Pro úplnost – odkazy zápisky z minula:

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s