Svatomartinské… šílenství se blíží

Každoročně již od poloviny října máte možnost v médiích zaznamenávat reklamu a upoutávky na „Svatomartinské víno“, na akce se „Svatomartinským“ a „Svatomartinskou husu se svatomartinským vínem“… O čem to je? A co že vlastně je to svatomartinské víno? To je takové to české „Beaujolais“? A má smysl nenechat si to ujít?

Jsem kritik a šťoura. Kult svatomartinského (již záměrně bez počáteční kapitálky) nemám moc rád a je mi v zásadě protivný. Oč tedy jde:

Svatomartinské je pojmenování pro mladé víno, tj. víno, které bylo v daném roce sklizeno a šup šup zpracováno a šup šup nalahvováno, aby mohlo být přesně, tj. na 11/11 – svátek Sv.Martina, který nosí sníh, otevřeno. Přijde vám to divné? Vždyť jste také před pár dny byli na Moravě  a viděli jste, že ještě v polovině října hrozny pyšně visely na vinohradu a právě přijížděly traktůrky s vozíky a sklízeči. Taky jste napočítali 4 týdny? Cože? A 4 týdny vážně stačí na celý výrobní proces, nemluvě o tom že z těch 4 týdnů ještě odečítáme období, kdy se „hotové“ víno lahvuje a dopravuje do vašich oblíbených restaurací a barů? (Výrobci samozřejmě budou tvrdit, že sklidili vlastně už v září, takže si vyberte, který marketingová myšlenka se vám líbí víc – nedozrálé víno sklizené příliš brzy, nebo víno zpracované příliš rychle…)

Ano, je to tak. A bavíme se o obchodu a marketingu. Obchod je to o velkém objemu. V minulém roce se na trh dostalu přes 1,75 milionu lahví svatomartinského vína! Obchodu rozumíme a na akci jako takové není samozřejmě nic špatného. Vždyť každý důvod pobýt a poveselit se s přáteli nad dobrým jídlem (kterým bezesporu pečená husa je) a třeba se dostat do nálady a uvolnit zábrany…je dobrý…  Jen si správně nastavte očekávání: Svatomartinské není ani speciální, ani zvlášní, nebo dokonce výjimečné či lepší víno. Je to zkrátka dočasný produkt pro okamžité použití, je to víno, která se velmi rychle z vinohradu dostalo do tekuté podoby a do lahve a k vám na stůl. Výrobci a prodejci se zašťiťují především tvrzením, že tato vína jsou velmi mladá a čerstvá a svěží. Pravidlo deklamované prodejci praví, vypít nejpozději do velikonoc, právě proto, aby ona svěžest do té doby nezmizela…

Srovnejte si to sami s normálními tichými víny, která moravští vinaři lahvují například v pozdním jaru po sklizni v předchozím roce… (Samozřejmě, nelze generalizovat.)

Nebojte se ale. Žádné riziko by vám hrozit nemělo. Značku Svatomartinské hlídají příslušná ministerstva a Vinařský fond a nálepku / označení „Svatomartinské“ nezískává automaticky každý (věřme tomu). Zasedá hodnotící komise, která přihlášené vzorky od vinařů testuje, ochutnává, kontroluje a hodnotí a uděluje ANO či NE pro tuto nálepku. Mimochodem, svatomartinská mohou být vyrobena z Muellerky, z Muškátu, Veltlínu červeného raného nebo Modrého Portugalu či Svatovavřineckého.

A věřím, že přes moje naladění, jako já loni, a i v letech předchozích, i vy určitě letos narazíte na některé kousky pitelné a chutnající, které, krom toho, že nepřinesou nic hlubšího, vás krátkodobě potěšit mohou…

Mimochodem, svatomartinské slavnosti mají v našich zemích dlouhou tradici a tradují se již od osvíceneckých dob, kdy tyto slavnosti byly zároveň příležitostí oslavit nejen konec sklizní, ale především služeb u panstva v daném roce a zároveň příležitost užít si ještě pořádně před nadcházejícím adventem a (dnešní době velmi nerelevantním) obdobím půstu.

Takže, vážení přátelé, teď už víte… Na zdraví!

BONUS: KDY A KDE:

Brno:

  • Jako každý rok: 11/11/2011 11hod., Náměstí Svobody, Košt Svatomartinského vína se 100 vzorky
  • 11-17/11/2011, Svatomartinské hody, vybrané brněnské restaurace

Praha:

  • 11-20/11/2011, Festival Svatomartinských vín, Palác Kinských na Staroměstkém náměstí, 100 vzorků, vstup 200 Kč.
  • 12-13/11/2011, Letenská husa a Košt Svatomartinského vína, Národní zemědělské muzeum, Letná

Bratislava:

  • 11/11/2011 11hod., Svaetomartinský košt, 50 vzorků, vstup 4EUR, Stará tržnice, Blava

Kompletní seznam všech akcí naleznete na: www.svatomartinskevino.cz a na interaktivní mapě na http://www.svatomartinskevino.cz/kde-ochutnate/svatomartinske-akce.html.

Kompletní seznam všech a nejen svatomartinských akcí – viz odkazy v pravém sloupci... 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s