Pravidelné vítání podzimu na kole mezi vinohrady (UH, Slovácko 1/10/2011)

1/10/2011

O výletu a kráse podzimu

Stejně jako minulý podzim (a také podobně jako letošní jaro), vyrazil jsem v první říjnový víkend s kamarády do Uherského hradiště přivítat podzim na kole výletem mezi vinohrady.

Tuto akci pravidelně pořádá město Uherské hradiště. Akce začíná chladivým podzimním ránem na hlavním náměstí, které je zcela (ale stále přiměřeně) zaplněno vinnými a cyklistickými nadšenci včetně rodin a dětí.

Tím, že organizátoři plánují různé trasy v různých délkách (a přes různé vinaře), účastnit se může opravdu každý a volit trasu podle toho na kolik se cítí…

My, jako obvykle, jeli jsme nejdelší, zhruba 50 kilometrovou trasu, tzv. trasu Blatnického Roháče.

Tuhle překrásnou trasu už dávno vedu ve svým oblíbených.

Pište si tedy také: Uherské Hradiště-stoupání kolem Kunovic – a sjezd na Hluk- pak Boršice u Blatnice – Blatnička (a Hruškovic vinotéka) – Blatnice (vinař Cícha) a zde to nejdůležitější, uhnout doprava a strmě stoupat na Sv.Antoníček (viz dále) – Ostrožská Lhota – Ostrožská Nová Ves – a kolem jezer a přes Nedakonický a pak Kunovský les zpět do UH. Bratru 50 kilometrů a chlup.

Blatnice a stoupání na Sv.Antoníček – jedině zde nepřijdete o to zcela nekrásnější, co tento výlet nabízí:

kopec a stráně s vinohrady k „neunesení“ a k „sežrání“ obtěžkané hrozny, a na vrcholku kopce louka s alejí stromů, studánka, kostel a především – dech beroucí výhled na moravskou krajinu…

Jaké to bylo? Úžasné! Ještě lépe ale než o tom psát anebo o tom jen číst, je mnohem lepší vzít kolo a vyrazit také.

Tohle jsou hlavní důvody proč:

 • zdravý pohyb na čerstvém vzduchu
 • nádherná a malebná příroda Slovácka a v okolí UH
 • a příjemné počasí a hřejivé sluníčko a chladivý vánek, a vůně kopců a polí, a obliny kopečků a stráně s vinohrady, a keře révy obtěžkané nalitými hrozny, a voňavý podzimní vzduch…
 • cestou pár zastávek ve sklepích či sklípcích vinařů…
 • přičemž kolo je dostatečně pohyblivé, aby vás někam dovezlo a stihli jste toho během dne víc, a především dostatečně pomalé na to, aby člověk neztratil a mohl si vychutnat kontakt s výše uvedeným.

A tak – sláva přírodě! sláva podzimu! sláva slunci a vínu ! …

Drobná fotogalerie z kapesního aparátu zde:

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Na zdraví!

O víně

No a jak jsem tedy pořídil o víkendu u Hrušků:
Již při minulých krásných cyklovýletech jsem konstatoval, že do UH budu jezdit i nadále, ale kvůli něčemu jinému než vínu.
Při 2 dny opakované ochutnávce Hruškových vzorků jsem musel bohužel konstatovat, že bylo lépe. Z předchozích 2008 i 2009 jsem si pár pěkných kousků vybral, pamatuji Muller Thurgau 2009 a také solidní Dornfeldery 2008 i 2009. Z ročníku 2010 však není a nebylo, co bych si mohl oblíbit a také nakoupit. Prvně jsem odjížděl z víkendu v UH bez pořádného nákupu.
Testované bílé vzorky 2010 přinesly hlavně poznání, že pokud náhodou vinař nepoužívá kouzelnou přísadu „tropico“ do všech vín, je k neuvěření, jak podobné si různé 2010 bílé vzorky jsou a jak sdílejí příchuť a dojem bonbonové tropické šťavy, bon-pari mne napadly hned při prvním vzorku a našel jsem je já i moji kolegové a to napříč skoro všemi bílými vzorky. Dokonce i Sauvignony, které prvně u Hrušků již nejsou kopřivové až vás huba bolí (Hruška Sauvignon 2008 a 2009), ale tropicky „slaďoučké“…!

Abych ale jen nekritizoval, s Martinem jsme si dali právě ten skvělý Muller Thurgau 2009, (znal jsem již z minula, měl jsem loni nakoupeno i napito) naprosto fantastický a povedený kousek, který zřejmě i působením času již vyzrává. Jen, jako obvykle, když je něco dobré, už se nedá koupit, a tak těch pár lahví, co mám doma od minule, okamžitě vzrostlo na ceně…

Z cyklo víkendu a z Uherského Hradiště jsem tak odjížděl zcela neobtěžkán, krom výborné Hroznové šťávy pro děti (kandidující na nejlepší víno roku u Hruškových) už jsem si jen dovezl lahev Cabernetu Moravia 2010 jako dárek, solidní Vlašák 2009 jako dárek a láhev o něco pěknějšího Rulandského šedého 2009, to se povedlo a je pěkné.

Zatímco u Hrušků letos spíše zklamání, naopak jsem se potěšil u vinaře Cíchy, který pravidelně mívá otevřený sklípek v Blatnici pod vinohradem a Sv.Antoníčkem. Zatímco příznačný Blatnický Roháč je vážně hrozný, sorry, tak nečekaně z 2010tky se mi líbily Cícha 2010 Chardonnay, a Cícha 2010 Rulandské šedé, protože to ale člověk samozřejmě na bicyklu vozit nechtěl, nakupoval jsem až po výletu na stánku na náměstí v UH, a tam ke koupi už byly jenom 2 lahve prvého jmenovaného vzorku a žádného od toho druhého.

Shrnutí:
Líbilo

 • Hruška Muller Thurgau 2009
 • Hruška Rulandské šedé 2009
 • Hruška Hroznová šťáva pro děti
 • Cícha Chardonnay 2010
 • Cícha Rulandské šedé 2010

Nelíbilo

 • viz v textu

I nadále platí, že Hruškova vinotéka ve Vodní je prima místo, a věřím, že zas bude líp. Na zdraví!

O Uherském Hradišti

Update doplním, a okomentuji, že UH je krom občasných kulturních zážitků jinak bohužel ospalá díra (sleepy hollow), kde se v sobotu již nikde nenajíte, a ty jediné dvě hospody, které stály za to, jsou již zavřené a neexistují… Očekávejte update na stránce věnované UH.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s