O dost lepší (Domaine Grangeneuve, a Ch.Allexant et Fils)

Nejprve mini zamyšlení proč to vlastně dělám:

Víno jsem popíjel většinu svého života, ale teprve před pár lety jsem prvně objevil, že víno může být skvělé, bohaté, úžasné či dech beroucí, dobrodružné, výzva, milenka, poznání, nejvyšší potěšení (pro případné podezření odkazuji na knihu J.Londona „Démon alkohol“, která dokazuje, že alkoholik nejsem)…

V posledních pár letech se víno stalo mým koníčkem a objevování a zkoumání a testování nových vzorků téměř pravidelnou činností. Uvědomil jsem si zejména v době nedávné určitý problém: Aby člověka jakákoliv činnost bavila a naplňovala, musí, alespoň občas, a ideálně průběžně, získávat nějakou satisfakci a naplnění. A já jsem se při svém životním stylu  a shonu poněkud zapomněl, kdy naposledy jsem si vytáhl nějakou vyzkoušenou super lahev, abych si ji jen tak vychutnal, už to pár pátků bude. V poslední době spíše narážím na další a další a to zejména moravské (a ano, také 2010tkové) vzorky, které jsou nejčastěji jen „ok“ nebo dokonce horší, a jen zřídka nadprůměrné. Stačí shlédnout posledních pár zápisků nebo přírůstky v mojí tabulce a já nemusím ani to, protože si to pamatuji, nastal čas se zas něčím vážně dobrým potěšit!

Vinařství Charles Allexant et Fils se nachází v Merceuil, na spojnici E15 mezi Dijonem a Lyonem, tedy v oblasti Bourgogne, v části nazýváné Côte-d’Or, „okres“ Beaune. Toto rodinou spravované menší vinařství (12 hektarů vinic) je pro mne, minimálně prozatím, značkou symbolizující bílé burgundské, takové, které je naprosto odlišné od jakékoliv nápodoby, kterou jsem případně pil v našich zemích. A nejenom to, vína, která tam kupuji, kupuji proto, že mi chutnají a považují je za skvělá.

rully les gailloux

Včera otevřená lahev: Domaine Ch.Allexant et Fils – Ruilly / Les Gailloux 2008. Bílé víno, nažloutlé, petrolejově olejové barvy, silně minerálně a kovově vonící, v chuti zásadní minerální a kovová a selská zkušenost s mírným náznakem slanosti a nerušící kyselinou. Bohatý, a zásadní ale také přesný a jednoznačný výraz. To je víno, které ví, „co je“ a nepotřebuje si nic dokazovat. Perfektní. U mne 4,5 hvězdy. Líbí velmi a určitě budu znovu nakupovat. Doporučuji.

Domaine Grangeneuve je vinařský dům z vinařské oblasti Rhône, z Roussas (na mapě nad Avignonem, resp. pro nás přijíždějící od severu je to na E15 kus za Lyonem) Vinařství založené roku 1964 vedou a provozují manželé Bourovi  – Odette a Henri. Spravují dnes téměř 70 hektarů vinic v kraji Tricastin. Odtud také název místních apelací Coteaux du Tricastin a Côtes du Rhône Villages. Přesto že jejich záběr je širší a krom Grenachu a Syrahu pěstují v menší míře i další a i bílé odrůdy, já se u nich a velmi rád zaměřuji právě na červená vína, která již před pár lety se pro mne stala synonymem a skvělým reprezentantem oblasti. Mám zejména na mysli jejich vína La Truffiere, Syrattitude (viz dále), Terre d’Epices a také základní Tradition, která jsem v minulých ročnících objevil, kupoval a nesmírně si užíval. Hádejte, co jsem si otevřel s kamarádem včera:

syrattitude

Domaine Grangeneuve – Syrattitude 2008. Je to víno temně rudé barvy, ve složení 80% Syrah a 20% Grenache. Syrattitude je z hroznů pěstovaných na starých vinicích (průměrné stáří vinic je 25 let). Víno je šlechtěno 9 měsíců v dubových sudech. Po otevření a dovolení vínu se otevřít a prodýchat – dostávám konečně onu vytouženou odpověď, proč mne víno tak baví a potvrzení, že ve vínu LZE najít vysoké potěšení. Bohatá, rozvíjející a hladivá vůně červených plodů. mírně kořeněná. V chuti velmi bohaté a komplexní, lahodně ovocné, náznak lékořice (?), sametové hladící a s vyrovnaným, nerušivým tříslem. Tohle víno lze vychutnávat i studovat a objevovat zároveň. Rád jim udělám reklamu a vím, že budu znovu nakupovat. Tohle víno je totiž skvělé! U mne 4.5 až úplně plných 5 hvězd. Velmi doporučuji.

Takže milí a vážení přátelé vína, otevřete si také něco dobrého, a – na zdraví!

Reklamy

2 komentáře: „O dost lepší (Domaine Grangeneuve, a Ch.Allexant et Fils)

  1. Já už jsem také na pár posledních kouscích, Truffiére, Syratitude, Tradition… Terres d’Epices už nemám žádný… no nic… je potřeba pít, a jet zas pro nové zásoby! 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s