Staří známí (Špalek, Lacina, Hruška)

Staří známí

Otevřel jsem minulý týden 2 lahve a později ještě jednu od starých známých… a nepotěšil se příliš…

Dnes je dopíjím a studuji:

Špalek Ryzlink rýnský VOC 2010.. původně jsem se domníval, že je úplně marný, prázdný a řídký,
no a tak jsem si dal víkendovou pauzu u Hrušků a hle, Špalek je najednou výborný… 🙂
A teď vážně: RR VOC 2010 (Kraví Hora) ani náhodou nedosahuje kvalit úžasných RR 2008 kabinetu a také RR 2009 VOC, tahle 2010 je skutečně řídká a poloprázdná. Nicméně, po druhém přistoupení po pár dnech: není to marné úplně, v chuti trochu jablka, kyselinka, trochu protivná hořkost, jinak papírová krabice, a „špalkovina“, to ano, rukopis zůstává… Nevím, jestli tohle víno se může ještě někam v průběhu času dostat, ale v této kondici, nedopíjím a jdu dál… U mne jen za 3, tj. „ok“, a u Špalkových jsem zvyklý na víc, nemluvě o tom, že výše uvedené RR 08 a 09 byly jedny z nejlepších, co jsem chutnal…

Nuže otevřel jsem lahev další:

Lacinovo Modrohorské cuvée 2008 (Frankovka a Modrý Portugal) jakostní – není to bomba a neohromuje mne, je ale solidní a neurazí,potřebuje více prodýchnout a ve vůni ukáže pěkně ovocnou hladivost a v chuti opět hladí a chutná po švestkách. A také poznávám, zatím ještě těžko popsatelný, Lacinův rukopis. U mne za 3,5, tj. mezi „ok“ a „líbí“…

A doplňuji po dalších 20 minutách: zde se ukazuje, jak důležité je víno připravit do optimální kondice, po dalším zahřátí a zejména dalším prodýchání i tohle obyčejné jakoby selské cuvée krásní a ještě více ovocní a rozvoňuje se (ok, takové slovo asi neexistuje), ale stejně je to pěkné…Jsme na 3,5 až skoro 4. Líbí, a již chápu, proč jsem si jej onehdy od Pavla Laciny koupil.

Jinak předchozí RR od Špalků i po dalších 20 minutách nechávám na 3. Jen o něco více vylezl ten mírně nahořklý spodek. (A ten jsem mimochodem kupoval na blint a právě pro srovnání se skvělými 2008 a 2009, kterých mimochodem stále ještě po pár lahvích držím, ha!).

Tak jsem si ještě otevřel lahev Hruškova Cabernetu Moravia 2010, moje ohodnocení je ale opět jenom „solidní“, k jídlu ok, ale, bohužel, nenacházím v tom důvod, proč tohle víno pít pro potěšení nebo alespoň vůni či chuť. Musím se nutit a velmi snažit, abych  ve vůni nebo v chuti něco objevil. Musím se nutit to pít. To je velmi špatně, není k tomu důvod. Solidní „trojka“.

Hm… tyhle zážitky si budu muset kompenzovat! Ale stejně na zdraví!

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s