Francouz z francouzské samošky

Francouz z francouzské samošky, aneb víno s medailí za 4 eura

Jako výplň pro vaše čekání na pokračování reportáže a závěrů z Francie, nabízím tento zápisek.

Místo děje: Strabourg 19/2/2011 – V sobotní večer, a de fakto po cestě do hospody, jsme míjeli s kamarádem samoobsluhu, napadlo nás skočit pro pár drobností na další ráno. Krom opět šokujících polic se zeleninou a ovocem překypujícími čerstvostí (v únoru), barvou, svěžestí a vůní – tu na polici nenápadně stáli – samí vinní medailisté! Právě jsme absolvovali další den na výstavě opravdových vín s mnoha tisíci zcela vážně míněnými vzorky – a tady v historickém centru v malé samoobsluze – se tísnil jeden medailista vedle druhého – a mnozí v cenách od 3,99 do asi 7,99!

Mais quel malheur! Co si počít? Již jsem měl zaplaceno a zabookováno asi šedesátku lahví, pečlivě vybraných, přeci tu nebudu nakupovat naslepo nějaké patoky! Nebo ano?

Očima jsem přejížděl po řádkách až se moje oči zastavily – stálo tu na polici za 4,99Eur, a se zlatou medailí z Maconu a s doporučením Guide Hachette 2011: Reserve de Fonsalis, 2007, AOC Fitou, tj. víno z regionu Languedoc-Roussilon. (Ach mládí, kde jsou ty časy zrzavých francouzek z jihu Francie… 🙂 )

Konečně jsem tedy ulovil nějaké další víno z Languedocu, kde, jak kdysi televizní vinař V.Železný radil, se „dostanou pěkná a pitelná červená, podobné kvality jako v Bordeaux, ale za nižší ceny“. (konec citace)

Lahev jsem doma otevřel hned druhý den po příjezdu domů, a to jako komplement k mimořádné domácí události, sýru Munster. Měl jsem trochu obavy, aby náhodou tohle víno za pár korun a vybrané naslepo nebylo stejně dobré, jako všechny moje ostatní těžce odpracované skvosty.

Takto tedy promluvil Languedoc-Roussilon:

Z většiny by ve složení mělo jít o Carignan, tedy odrůdu pro tento jižní cíp země typickou, jakkoliv složení není uvedeno, já si dovolím tipnout i náznak Syrahu.

Barva je jasná, světlejší a divoká červená, s odlesky do fialové, myslím, že takové jsem viděl například růže.

Francouzsky sametová vůně s příslibem hladivé třísloviny, další nedokážu identifikovat (náznak zeminy / půdy ?).

Třísloviny je reálně v chuti jen pomálu, a nedostavuje se, ale je tu příjemná ovocnost a svěžest, v pozadí možná trochu vadí náznak jakoby jemné hořčiny (?), ale i tak! Víno je to slušné, lehčí, chutné a velmi velmi pitelné, k sýrům třeba celý večer.

Závěr: 3 a půl hvězdičky, skoro 4, sakryš, přeci nezačnu ty hvězdičky ještě čtvrtit, nebo snad ano? Ne, 3,75 se mi nechce znamenat, zůstaneme na 3 a půl… Kvality následně otvíraných francouzů nedosahuje (díky bohu!) ale velmi pěkné víno za pár korun, když člověk ví, kam sáhnout. (Můj kamarád Petr si takových různých vín v této relaci a s medailemi nabral rovnou 6, jsem zvědav na jeho report.)

Příště to v té samošce zkusím zas!

A Munster? Ten, jako obvykle neměl chybu… 🙂

2 komentáře: „Francouz z francouzské samošky

 1. „víno z Languedocu, kde jak poučka říká, se dostanou pěkná a pitelná červená, a to za ceny výrazně nižší než třeba v Bordeaux.“ – co je to za hovadinu? To jako kdybys řekl „na Mikulovsku jsou levnější vína než na Znojemsku“. V Languedocu se dostane obrovské množství patoků jako ve všech ostatních regionech, relativně slušná vína začínají na nějakých 8-10 €, stejně jako v Bordeaux aj. Osobně doporučuju vyhnout se podobným generalizacím. Kdysi jsem také utratil spoustu peněz za spoustu lahví (koupených naslepo), které za to nestály. Mým poučením z této doby je soustředit se na vína renomovaných vinařů (což nutně neznamená drahá). Najít je už ale vyžaduje trochu úsilí.
  Píše se Guide Hachette.

 2. Děkuju moc za komentář a znovu opakuji, že se moc rád nechám vzdělávat a nachytřovat! Vážně!

  Uznávám, že ta věta byla odfláklá, a mimojiné proto,že jsem neuvedl,kde jsem vzal a od koho, takže to nahoře upravuji: Tohle mi poradil, tj.zmiňoval to V.Železný, bývalý televizní ředitel, a současný víno-rádce…

  Všechny další komentáře o generalizacích jsou samozřejmě validní.

  Naslepo „patoky“ normálně nekupuji, jak jsem psal, tohle bylo z hecu a nemám s tím problém. A koupil jsem jen jednu 🙂

  Také máš pravdu, že těch 60 seriozních lahví, co jsem si zrovna dovezl z Francie, jsem si dost oddřel…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s